Tatry Zachodnie zachwycają różnorodnością szlaków i każdy turysta znajdzie trasy odpowiadającego jego umiejętnościom. Nie brakuje tu łatwych szlaków spacerowych, ale także bardziej zaawansowanych, wymagających doświadczenia, przygotowania i sprzętu. Niezależnie od wyboru, wędrówki w Tatrach gwarantują niezapomniane wrażenia, ale należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu.
Co w artykule?
Tatry Zachodnie po polskiej stronie
Najbardziej rozległa część masywu Tart to właśnie ich zachodnia część, dawniej nazywane Tatrami Liptowskimi, charakteryzują się dość łagodnym ukształtowaniem terenu, a rozbudowana sieć szlaków stanowi atrakcyjny cel wycieczek. Tatry Zachodnie to także ciekawe formy skalne: baszty, turnie, kominy i iglice oraz potoki i najwięcej jaskiń. Ciekawa, wiosenna wycieczka w Tatry Zachodnie jest świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, ale miłośnicy gór polecają je szczególnie jesienią, kiedy łagodne, trawiaste grzbiety porastające szczyty nabierają żółto-pomarańczowych barw.
Miejsca, które trzeba zobaczyć
Wielu ludzi Tatry utożsamia z Zakopanym i Krupówkami, nie zdając sobie sprawy jakie bogactwo widoków mają w zasięgu. Z Zakopanego bardzo łatwo jest się dostać do Doliny Kondratowej i na Giewont. Wybierając się tam na wiosenną wycieczkę, można podziwiać polanę na Kalatówkach, wiosną usłaną dywanem fioletowych krokusów. Dodatkową atrakcją Doliny jest schronisko z 1953 roku, będące najmniejszym w Tatrach po polskiej stronie. Ale Tatry Zachodnie to także inne malownicze miejsca:
- Szczyty Czerwonych Wierchów – położone w głównej części grani Tatr, stanowią grupę czterech szczytów, rozciągających się na odcinku 3 km. Ich nazwa pochodzi od rośliny sit skucina, która porasta zbocza. Wycieczka Czerwonymi Wierchami prze wielu jest uznawana za najpiękniejszą wyprawę w całych Tatrach Zachodnich;
- Wąwóz Kraków i Smreczyński Staw w Dolinie Kościeliskiej – bez wątpienia Dolina Kościeliska należy do najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawanych miejsc w Tatrach, a bramy skalne, turnie i wąwozy należą do obowiązkowych atrakcji przyrodniczych. Smreczyński Staw to tak naprawdę jezioro otoczone cudowną granią Tatr Zachodnich. Równie niezwykłym miejscem jest Wąwóz Kraków z częścią udostępnioną dla turystów, wynoszącą aż pół kilometra;
- Dolina Chochołowska – Tatry Zachodnie to przede wszystkim Dolina Chochołowska, której chyba nikomu nie trzeba specjalnie reklamować. Największa, po polskiej stronie, dolina, charakteryzująca się tym, że w jej wysokich partiach wypasano owce i bydło. Od tego czasu minęło niemal pół wieku, ale do dziś pozostało wiele śladów w postaci szałasów i zagród.
Podsumowanie
Szukając pomysłu na całodniową lub weekendową wycieczkę, obowiązkowo trzeba odwiedzić Tatry Zachodnie. Nie ma drugiego tak pięknego miejsca, bogatego w atrakcje przyrodnicze. Niewątpliwym atutem są liczne trasy turystyczne, spełniające wymagania większości turystów, zarówno tych zaawansowanych, jak i amatorów bez dużego doświadczenia i sprzętu wspinaczkowego.